لایت کوین ( litecoin ) یکی از شبیه ترین ارزهای دیجیتال به بیت کوین است که توسط یکی از کارمندان قدیمی گوگل به نام چارلی لی در سال 2011 راه اندازی شده است. لایت کوین هم متن باز و بصورت شبکه غیرمتمرکز و بر پایه ساختار بلاکچین طراحی شده است. در واقع لایت کوین یکی از قدیمی ترین فورک هایی ( Fork ) است که از هسته بیت کوین جدا شده است که سرعت ساخت بلاک ها را به 2.5 دقیقه کاهش داده و همچنین ماکزیمم مقدار کوین ها ( coin ) را نسبت به بیت کوین بیشتر نموده است و البته بجای استفاده از رمزگزاری SHA-256 که مورد استفاده بیتکوین است از رمزنگاری Scrypt استفاده نموده است. در نوامبر 2013 ، لایت کوین رشد 100% را تجربه کرد که همه نگاه ها را به سوی خود جلب کرد و به یکی از جدی ترین ارزهای دیجیتال تبدیل شد و در همین زمان به حجم بازار یک میلیارد دلار دست پیدا کرد.  لایت کوین در نوامبر 2017 با ارزش بازار 4.6 میلیارد دلار نشان داد که در دنیای ارز های دیجیتال حرفهای بسیاری برای گفتن دارد.

 

نکات مهم در خرید و فروش ارزهای دیجیتال

برای اینکه وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید و بدرستی بتوانید از آن استفاده و از رشد ارزهای مختلف بهره مند شوید، توجه به چند نکته اهمیت بسیار بالایی دارد. این نکات به شرح زیر هستند:

1. احتیاط

به جهت نوسانات شدید در بازار ارزهای دیجیتال به هنگام سرمایه گذاری می بایست نهایت دقت را مبذول نموده و هیچگاه نباید وجهی را برای سرمایه گذاری در آن وارد نمایید که موجب نوسانات بازار، خدای ناخواسته موجب اختلال در زندگی و کسب و کار شما گردد.

2. امنیت

در دنیای دیجیتال توجه به نکات امنیتی همواره از اهمیت بالایی برخوردار است و در خصوص ارز های دیجیتال این مهم یک ضرورت همیشگی است. چراکه عدم توجه به این نکات می تواند ضررهای جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

3. اصل بازگشت ناپذیری

همه چیز در دنیای ارز های دیجیتال بازگشت ناپذیر است، پس باید قبل از هر اقدامی به نکات مختلف توجه داشت. برای جلوگیری از بروز اشتباهات و خسارات، آموزش امری ضروری در این حوزه نوین می باشد و از همین رو ماناپال تمام تلاش خود را دارد تا از طریق  افزایش سطح آگاهی عمومی، شرایط را برای حصول حداکثر اطمینان فراهم نماید. در بخش وبلاگ ماناپال  مقالات گوناگون آموزشی تالیف و منتشر می شود که از شما درخواست می شود برای کسب اطلاع از آخرین تغییرات در دنیای ارزهای دیجیتال وبلاگ ماناپال را مطالعه نموده و یا اخبار منتشره را در کانال تلگرام ماناپال دنبال نمائید.