ارز دیجیتال ( Digital Currency )  که با عناوین مختلفی مانند ارز مجازی ( Virtual Currency ) ، ارز الکترونیک ( Electronic money ) و یا ارز رمز نگاری ( Crypto Currency ) شده نیز شناخته می شود،  دیگر مفهوم غریبی در میان افراد فعال در حوزه تجارت الکترونیک نیست، مفهومی که می رود تا کلیه مبادلات مالی را در سراسر دنیا تحت تاثیر خود قرار دهد. ارز دیجیتال در سال 2009 با عرضه بیت کوین توسط شخص یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ( Satoshi Nakamoto  ) معرفی شد و بعد از آن با حضور پر رنگ آلت کوین ها موج جدید در حوزه بسیار جوان پول های دیجیتال شکل گرفت که کلیه مفاهیم و قوانین دنیای مبادلات دیجیتال و در پی آن دنیای تجارت را تحت تاثیر خود قرار داده است. تا کنون که کمتر از یک دهه از شکل گیری عملی این ارز مجازی می گذرد، محافظه کار ترین دولت ها در برابر آن واکنش نشان داده اند و سعی می کنند که برای مواجهه مناسب با آن به مطالعه بپردازند. ارز دیجیتال پیش روی کشور عزیزمان ایران که سالها در مواجهه با تحریم های سخت بین المللی بوده است، یک فرصت بی نظیر قرار داده است که اگر به آن توجه مناسب نمائیم به شکل جدی می توانیم بر تحریم های ضد ایرانی غلبه نمائیم و بالاتر از آن در دنیای آینده که دنیای ارزهای دیجیتال و پایان سلطه پول های کاغذی است جایگاهی قدرتمند در عرصه بین المللی داشته باشیم. ماناپال با استناد بر همین تفکر و استراتژی در تلاش است تا به واسطه بسط مقالات آموزشی و ارائه هوشمندانه خدمات به ساده سازی و توسعه راهکار های مبادله ارزهای دیجیتال بپردازد. Manapal bitcoin crypto currency

بیت کوین ( bitcoin )

بیت کوین به عنوان اولین و محبوب ترین ارز دیجیتال، از بیشترین حجم مبادلات برخوردار است. اعتبار بیت کوین آنقدر گسترده شده است که حتی نوسانات بسیار شدید آن و چندین بار کاهش جدی ارزش آن نتوانسته اختلالی جدی را در اعتبار آن بوجود آورد و نواسانات شدید به عنوان بخشی از طبیعت آن پذیرفته شده است.

Manapal bitcoin crypto currency

لایت کوین ( litecoin )

چارلی لی ، به عنوان بنیان گذار لایت کوین بدنبال آن است که عنوان دومین پول دیجیتال را برای خود ثبت کند و توانسته است جذابیت ویژه ای را در این پول مجازی بوجود آورد، با توجه به قیمت کمتر نسبت به بیتکوین و رشد بیشتر، فرصت های بیشتری در لایت کوین برای سرمایه گذاران وجود دارد.

Manapal bitcoin crypto currency

اتریوم ( ethereum )

خیلی ها ویتالیک بوترین را نابغه ارزهای دیجیتال می دانند، اعتبار اتریوم مدیون هوش این نابغه روسی است که در 19 سالگی اتریوم را با دو برابر سرعت انتقال تراکنش معرفی کرد و حالا سرمایه گذار های بسیاری به همین دلیل اتریوم را انتخاب کرده اند و حتی اتریوم میزبان بسیاری از پلتفرم های جدید شده است.

Manapal bitcoin crypto currency

ریپل ( ripple )

ریپل را باید جز متفاوت ترین ها در میان محبوبترین ارزهای دیجیتال دانست، موسسات بانکی متعددی هم اکنون از ریپل در زیرساخت بانکی خود استفاده می کنند و ریپل با کاهش جدی هزینه های آنها توانسته است از محبوبیت در میان موسسات مالی برخوردار باشد و به همین پشتوانه رشد خوبی را تجربه کرده است.

نکات مهم در خرید و فروش ارزهای دیجیتال

برای اینکه وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید و بدرستی بتوانید از آن استفاده و از رشد ارزهای مختلف بهره مند شوید، توجه به چند نکته اهمیت بسیار بالایی دارد. این نکات به شرح زیر هستند:

1. احتیاط

به جهت نوسانات شدید در بازار ارزهای دیجیتال به هنگام سرمایه گذاری می بایست نهایت دقت را مبذول نموده و هیچگاه نباید وجهی را برای سرمایه گذاری در آن وارد نمایید که موجب نوسانات بازار، خدای ناخواسته موجب اختلال در زندگی و کسب و کار شما گردد.

2. امنیت

در دنیای دیجیتال توجه به نکات امنیتی همواره از اهمیت بالایی برخوردار است و در خصوص ارز های دیجیتال این مهم یک ضرورت همیشگی است. چراکه عدم توجه به این نکات می تواند ضررهای جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

3. اصل بازگشت ناپذیری

همه چیز در دنیای ارز های دیجیتال بازگشت ناپذیر است، پس باید قبل از هر اقدامی به نکات مختلف توجه داشت. برای جلوگیری از بروز اشتباهات و خسارات، آموزش امری ضروری در این حوزه نوین می باشد و از همین رو ماناپال تمام تلاش خود را دارد تا از طریق  افزایش سطح آگاهی عمومی، شرایط را برای حصول حداکثر اطمینان فراهم نماید. در بخش وبلاگ ماناپال  مقالات گوناگون آموزشی تالیف و منتشر می شود که از شما درخواست می شود برای کسب اطلاع از آخرین تغییرات در دنیای ارزهای دیجیتال وبلاگ ماناپال را مطالعه نموده و یا اخبار منتشره را در کانال تلگرام ماناپال دنبال نمائید.