ایران

تقریبا یک سال از زمان کلید خوردن طرح ارز دیجیتال ملی ایران می‌گذرد و این روزها با نزدیک شدن به زمان شروع دوباره تحریم‌های ایالت متحده آمریکا بیش از پیش نیاز وجود یک ارز دیجیتال ملی برای اقتصاد ایران حس می‌شود. حال به نقل از خبرگزاری میزان اولین ارز دیجیتال ملی ایران بر پایه فناوری بلاک چین ( BlockChain ) معرفی شد و قرار است از ماه آینده در دسترس فعالان اقتصادی کشور قرار گیرد. 

 شرکت خدمات انفورماتیک ایران در راستای دستورات تعیین شده از سوی بانک مرکزی ایران و همچنین در همکاری با پست بانک ایرانیان، اولین ارز دیجیتال ملی را معرفی کرد. این ارز بر پایه شبکه بلاک چین ( BlockChain ) سطح یک ساخته شده است و قابلیت اجرای تراکنش در پلتفرم‌های مختلف را دارد. ارزش این ارز دیجیتالی در واقع بر پایه ریال ایران است که این موضوع کمی ناامیدکننده به نظر می‌رسد؛ اما در شرایط اقتصادی کنونی قطعا می‌تواند به ارزش پول ملی در برابر دیگر ارزهای سنتی کمک کند. البته کارگروه تعیین شده برای ساخت این ارز در گزارشات خود هدف از ساخت آن را ایجاد یک زمینه امن برای توسعه فضای اقتصادی داخلی می‌داند؛ اما قطعا این پروژه می‌تواند باعث ایجاد زیرساخت‌های جدید در خصوص توسعه و گسترش ارزهای دیجیتال در بازار داخلی باشد. این را باید بپذیریم که نظام اقتصادی کنونی کشور در برابر بسیاری از شک‌های اقتصادی ایمن نیست؛ از همین رو وجود یک ارز دیجیتال و یا لااقل یک شبکه دیجیتالی بر پایه بلاک چین ( BlockChain )، می‌تواند بازارهای کشور را در برابر بسیاری از ناملایمات اقتصادی مقاوم سازد. فعلا فاز اول ارز دیجیتال ملی اجرا شده است و بر اساس گفته کارگروه تخصصی شرکت خدمات انفورماتیک ایران، این پروژه 3 فاز خواهد داشت که در نهایت به یک ارز مجازی بدون مرز می‌انجامد. خبرهای تکمیلی در خصوص عرضه ارز دیجیتال ملی را می‌توانید در وبلاگ وب سایت تخصصی ماناپال مشاهده کنید.

Iran rial 760x400

آرمان زارع
نویسنده: آرمان زارع
علاقمند به حوزه پرداخت آنلاین هستم، هر روز اتفاقات زیادی در این حوزه رخ می دهد و در اینجا برخی از این موارد را پوشش خواهم داد.