بیت کوین

یکی از اصلی‌ترین دلایل پشتیانی بسیاری از اقتصاد‌دان‌ها از بیت‌ کوین ( BitCoin ) و دیگر ارزهای رمزپایه این است که معتقدند این ارزها هیچگونه پشتیبانی ندارند و به نوعی یک ارز فیات ( Fiat ) به حساب می‌روند.  یکی از اصلی‌ترین خصوصیات پول‌های سنتی، داشتن پشتوانه است. ارزهای همچون دلار، ریال، یورو و... که به عنوان ارزهای سنتی آن‌ها را می‌شناسیم، ارزش خود را در بازار مدیون وجود شاخصه‌های دیگر هستند. موجودی طلا، نفت، قدرت نظامی و خیلی از مسائل تعیین‌کننده شایستگی یک دولت، می‌تواند در ارزش‌گذاری یک پول موثر باشد؛ اما پول فیات ( Fiat ) اینگونه نیست و به هیچ شاخصه‌ای وابستگی ندارد.

 بیت‌ کوین ( BitCoin ) و بسیاری از ارزهای دیجیتال همیشه به عنوان یک پول فیات ( Fiat ) معرفی شده‌اند و طرفداران ارزهای رمزپایه این موضوع را که این ارزهای هیچ پشتیبانی ندارند، همیشه به عنوان یک برگ برنده مطرح کرده‌اند؛ اما همیشه شک و شبه در مورد بیت‌ کوین ( BitCoin ) وجود داشته است و بسیاری معتقدند این ارز دیجیتالی در واقع ساخته سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی ایالت متحده آمریکا است تا به اطلاعات نهنگ‌ها یا همان سرمایه‌داران بزرگ دست پیدا کند. البته همانطور که می‌دانید هیچ سند و مدرک قابل قبولی در این خصوص وجود ندارد؛ اما بسیاری از منتقدان بیت‌ کوین ( BitCoin ) این نظر را دارند که نوسانات بازار ارزهای دیجیتال هیچ دلیل منطقی ندارد و اگر این ارزهای بدون پشتیبان یا همان فیات ( Fiat ) هستند نباید دچار نوسانات شدید شوند. در عین حال طرفداران این ارزهای رمزپایه این ادعا منتقدان را به شدت سرکوب می‌کنند و معتقدند نوسانات بازار ارزهای دیجیتال دقیقا رابطه مستقیم با میزان سرمایه‌گذاری و البته حجم تبادلات در این حوزه دارد. به هر تا به امروز یکی از دلایل برتری ارزهای دیجیتال نسبت به ارزهای سنتی همین فیات ( Fiat ) بودن آن‌ها به حساب رفته است و به نظر می‌رسد تا سال‌های آینده نیز نتوان این موضوع را انکار کرد که این ارزش این ارزها با حجم تبادلات بازار ارتباط مستقیم دارد و این موضوع نشان‌دهنده این است که پول‌های دیجیتال هیچگونه پشتیانی ندارند.

bitcoin and us dollar shutterstock 571550095

آرمان زارع
نویسنده: آرمان زارع
علاقمند به حوزه پرداخت آنلاین هستم، هر روز اتفاقات زیادی در این حوزه رخ می دهد و در اینجا برخی از این موارد را پوشش خواهم داد.