بیت کوین

بلو چیپ ( Blue chip ) به سهام شرکت‌های بزرگ گفته می‌شود که از نظر امنیت و اطمینان، کیفیت، قابلیت و توانایی سودآوری به شکلی در بین فعالان حوزه بورس معروف شده باشند. بلو چیپ ( Blue chip ) بر پایه لغت‌نامه نزدک ( NASDAQ )، بازار بزرگ بورس نیویورک تعریف شده است و فقط کارگزاران اصلی این بازار سهام است که می‌‌توانند مشخص کنند یک سهام بلو چیپ ( Blue chip ) است یا خیر؛ از همین رو سهامی که می‌خواهد این عنوان را به خود اختصاص دهد، ابتدا باید در بازار بزرگ نزدک ( NASDAQ ) عرضه شود.

 کانسپت انتشار بیت‌ کوین ( BitCoin ) در بازار نزدک ( NASDAQ ) سال گذشته مطرح شد که این موضوع سبب شد قیمت هر بیت‌ کوین ( BitCoin ) به نزدیک 20 هزار دلار برسد؛ اما همانطور که اطلاع دارید مخالفت‌هایی از سوی بزرگان بازار بورس نیویورک صورت گرفت که باعث شد از این امر جلوگیری شود. یکی از دلایل اصلی که از ورود به بیت‌ کوین ( BitCoin ) به نزدک ( NASDAQ ) جلوگیری شد، این بود که شبکه این ارز دیجیتالی بسیار پیچیده و گسترده است و قابلیت تبدیل شدن به یک بلو چیپ ( Blue chip ) را دارد؛ از طرفی این ارز رزمپایه به صورت غیر متمرکز فعالیت می‌کند و هیچ شخص یا شرکتی مسئولیت انتشار و مدیریت آن را برعهده نگرفته است. این دلایل باعث شد ورود بیت‌ کوین ( BitCoin ) به بازار نزدک ( NASDAQ ) لغو شود و بسیاری از سرمایه‌داران بزرگ که مخالف سرسخت ارزهای دیجیتال هستند، از این موضوع بهره‌مند شدند و این ارزها را میان سهام‌داران نزدک ( NASDAQ ) بی‌اعتبار کردند تا قیمتشان کاهش پیدا کند. بسیاری معتقدند بیت کوین ( BTC ) می‌تواند به عنوان یک بلو چیپ ( Blue chip ) در بازار بورس نیویورک عرضه شود، اما بهتر است سرمایه‌گذاران بزرگ این ارز دیجیتالی ابتدا خود را به جهان نشان دهند و عرضه‌کننده اولیه آن در بازار بیت‌ کوین ( BitCoin ) به عهده همین سرمایه‌گذاران باشد. البته بسیاری معتقدند ارزهای همچون اتریوم ( Ethereum )، ریپل ( XRP ) یا لایت‌ کوین ( LiteCoin ) که بیشتر به سوی متمرکز شدن در حال پیشرفت هستند، قابلیت انشتار در نزدک ( NASDAQ ) را دارند، اما نه در قالب بلو چیپ ( Blue chip )!

nasdaq7

آرمان زارع
نویسنده: آرمان زارع
علاقمند به حوزه پرداخت آنلاین هستم، هر روز اتفاقات زیادی در این حوزه رخ می دهد و در اینجا برخی از این موارد را پوشش خواهم داد.