ریپل

ریپل ( XRP ) یکی از معتبر‌ترین ارز‌های دیجیتال است که  اولین بار در سال 2012 در بازار‌های جهانی عرضه شد و تا به امروز توانسته است بخش بزرگی از این دنیای ارز‌های رمزپایه را در اختیار داشته باشد. ریپل ( XRP ) یکی از ارزان‌ترین ارز‌های دیجیتال بازار کریپتو به حساب می‌رود؛ از همین بسیاری از افرادی که نمی‌خواهند ریسک زیادی در بازار‌های این حوزه داشته باشند، معمولا بر روی ریپل سرمایه‌گذاری می‌کنند. اما همیشه انتقاداتی در خصوص سیاست کمپانی ریپل ( Ripple ) در خصوص عرضه توکن‌هایش وجود داشته است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، ورود ریپل ( XRP ) به بازار‌های بسته است.

 شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا ریپل ( XRP ) همه بازار را نمی‌خواهد و بیشتر به دنبال حوزه‌ها بسته و محدود است؟ بسیاری از مردم دلیل رشد و توسعه ریپل ( XRP ) را حمایت بانک‌های اروپایی از آن می‌دانند؛ از نظر آن‌ها تمام زیرساخت‌های کنونی این ارز مجازی، نشات گرفته از سیستم‌ها بانکی اروپایی است. از همین رو بسیاری معتقد هستند که ریپل ( XRP ) یک ارز غیر متمرکز نیست و نظارت‌های بانک‌های بزرگ اروپایی بر روی فعالیت‌های آن وجود دارد. ریپل ( XRP ) در سال‌های اخیر شرکای بسیاری را جذب کرده است که برخی از آن‌ها عبارتند از  شرکت‌های بزرگ بین‌المللی مانند اندرسن هورویتز ( Andreessen Horowitz )، گوگل ونچرز ( Google Ventures ) و همچنین سازمان بین‌المللی خدمات مالی امریکن اکسپرس ( American Express ) و گروه بانکداری اسپانیایی سانتاندر (Santander )؛ زمانی که به این سرمایه‌گذاران نگاهی می‌اندازیم، متوجه خواهیم شد همه آن‌ها مخالف توسعه ارز‌های دیجیتال در دنیا هستند! در واقع به نظر می‌رسد که هدف ریپل ( XRP )، شکل گرفتن یک ارز بین بانکی یا بهتر بگویم بین شرکتی است! همچنین چندی پیش خبر از ورود این ارز به سیستم‌های بانکی ژاپن و عربستان سعودی به گوش رسید. بسیاری معتقدند ریپل ( XRP ) با ورود به این بازار‌ها قصد دارد اعتبار خود را افزایش دهد و زیر ساخت‌های خود را محکم‌تر بسازد و اگر بخواهد تمام بازار را بدست بگیرد، شاید خیلی زود تحت تاثیر عوامل خارجی قرار بگیرد. از همین رو به نظر می‌رسد ریپل ( XRP ) اولین ارز دیجیتالی است که قرار است وارد فضاهای B2B شود.

ripple mercati emergenti

 

آرمان زارع
نویسنده: آرمان زارع
علاقمند به حوزه پرداخت آنلاین هستم، هر روز اتفاقات زیادی در این حوزه رخ می دهد و در اینجا برخی از این موارد را پوشش خواهم داد.