ارز‌های دیجیتال

پس از چین و هند حالا نوبت به تایلند رسیده است که ارز‌های دیجیتال را تحریم کند! روز گذشته بانک مرکزی تایلند هرگونه فعالیت در حوزه ارز‌های دیجیتال از جمله خرید، فروش و ماینینگ را ممنوع اعلام کرد. البته کشور تایلند هیچ‌گاه یک بازار بزرگ برای ارز‌های دیجیتال به شمار نرفته است اما قطعا تصمیمات مسئولان این کشور، می‌تواند بر روی نوسانات بازار ارز‌های رمزپایه از جمله بیت‌ کوین ( BitCoin ) تاثیر بگذارد. این تصمیم در حالی گرفته شده است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی در تایلند معتقد بودند ارز‌های دیجیتال می‌تواند باعث پیشرفت این کشور در عرصه‌های جهانی شود.

 به نقل از مجموعه خبری راشا تودی ( RT )، مسئولان بانک مرکزی تایلند در یک اقدام غیر قابل پیشبینی، هر گونه فعالیت در حوزه ارز‌های دیجیتال را ممنوع اعلام کردند. بر اساس گفته مسئولان مربوطه در تایلند، این تصمیم به دلیل نگرانی‌های آن‌ها در خصوص تجارت‌های غیر قانونی صورت گرفته است. بر اساس بیانیه منتشر شده از بانک مرکزی تایلند، مسئله ارز‌های رمزپایه راه را برای انواع تجارت‌ها و معاملات غیر قانونی هموار می‌کند و تا زمانی که کنترل مناسبی بر روی این ارز‌ها اعمال نشود، هرگونه سرمایه‌گذاری یا خرید و فروش در این حوزه در کشور تایلند ممنوع می‌باشد. همچنین بر اساس این بیانیه، تمام بانک‌های داخلی تایلند از هرگونه دادن وام و همچنین مشاوره در خصوص ارز‌های دیجیتال نهی شده‌اند و بر اساس قوانین اعمال شده با فعالان این حوزه در تایلند برخورد جدی خواهد شد. بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان حوزه‌ها اقتصادی، این تصمیم بانک مرکزی تایلند در راستای اعمال کنترل بیشتر در خصوص پولشویی و مسائل مربوط به فرار مالیاتی گرفته شده است. البته این قوانین جدید هنوز به تایید نهایی دولت تایلند نرسیده و به نظر می‌رسد باید شاهد کش مکش‌های زیادی بین دولت این کشور و بانک مرکزی تایلند باشیم؛ زیرا در راستای انتشار بیانیه این نهاد، وزیر دارایی تایلند این موضوع را مطرح کرده است که نه دولت این کشور و نه هیچ نهاد دیگری حق منع کردن مردم را از تبادلات ارز‌های دیجیتال ندارند و این موضوع خلاف قوانین این کشور است. 
 اما سوال اصلی اینجاست که آیا واقعا تصمیمات بانک مرکزی تایلند می‌تواند بر روی بازار ارز‌های رمزپایه مانند بیت‌ کوین ( BitCoin ) و اتریوم ( Ethereum ) تاثیری بگذارد؟ به هر حال باید کمی صبر کرد تا نتیجه کش‌مکش میان دولت تایلند و بانک مرکزی این کشور را مشاهده کرد و سپس می‌توان گفت که آیا تایلند بازار خوبی برای اینگونه ارز‌ها بوده است یا نه. از نظر کارشناسان ماناپال سال 2018 سال ارز‌های دیجیتال رمزپایه است و باید در انتظار فراز و نشیب‌های بسیاری در خصوص آن‌ها باشیم. مجموعه بین‌المللی ماناپال با در نظر گرفتن نیاز امروز جامعه کشور، برای اولین بار در ایران اقدام به راه‌اندازی سرویس‌های تخصصی در خصوص خرید و فروش انواع ارز‌های دیجیتال کرده است که شما با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانید وارد سود‌آور‌ترین حوزه سال 2018 شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات منحصر به فرد ماناپال در خصوص خرید و فروش ارز‌های رمزپایه با شماره‌های مندرج در وب سایت ماناپال تماس حاصل بفرمایید.

آرمان زارع
نویسنده: آرمان زارع
علاقمند به حوزه پرداخت آنلاین هستم، هر روز اتفاقات زیادی در این حوزه رخ می دهد و در اینجا برخی از این موارد را پوشش خواهم داد.