بیت کوین

بیت کوین در واقع یک شبکه غیر متمرکز است که از یک سیستم پرداخت جدید استفاده می‌کند که این سیستم دارای یک نوع پول دیجیتالی است. بیت کوین کاملا غیر متمرکز کنترل می‌شود و در واقع خود کاربران این سیستم، کنترل و اداره بیت کوین حسابشان را در اختیار دارند. سیستم بیت کوین بسیار شبیه سیستم مالی آنلاین رایج است. در واقع سیستم بیت کوین همان سیستم P2P است؛ یعنی کاربران می‌توانند بدون وابستگی به بانک، تمام امور مالی خود را با حساب بیت کوین خود انجام دهند.

 در هفته اخیر بیت کوین، با رکودی بی سابقه در دو سال اخیر رو به رو شد و تا آخر هفته رکود آن به بیش از 19 درصد رسید. در ابتدای هفته گذشته ضریب ارزش بیت کوین 3.000 دلار بود، اما در آخر هفته به ضریب 2.076 دلار عقب نشینی کرد. البته ناگفته نماند که؛ مابقی پول‌های دیجیتال هم دچار کاهش ارزش در سهام‌های خود شدند. این رکود شدید بیت کوین، نشان دهنده ریسک بالای سهام این شرکت است و باعث شده است که ارزش پول‌های دیجیتال در سراسر دنیا کاهش پیدا کند.
طبق آنالیز‌های موسسه مالی مرگان استنلی ( Morgan Stanley )، رکود بیت کوین، ناشی از قوانین جدید مالیاتی بانک‌های اروپا است که به تدریج می‌تواند کاربران بیت کوین را کاهش دهد. همینطور بر اساس گزارش‌های گروه گلدمن ساچز ( Goldman Sachs )، باید انتظار رکود بزرگتری را در حوزه پول‌های دیجیتال داشته باشیم، این گروه معتقد است به دلیل ورود بانک‌های بزرگ در عرصه سیستم‌های P2P، احتمال می‌رود بازار پول‌های دیجیتال به نفع این بانک‌ها تغییر کند.
پول‌های مشابه بیت کوین ( Bitcoin ) مانند؛ ریپل ( Ripple ) ، نم ( NEM ) و مونرو ( Monero )، نیز هفته بسیار سختی داشتند و ارزش هر کدام تقریبا 20 درصد کاهش یافت. این رکود بیت کوین ( Bitcoin ) در بازار سهام‌های بین المللی واکنش‌های زیادی را به همراه داشت و شایعاتی در مورد نقطه ضعف پول‌های الکترونیک در اخبار‌های مختلف بوجود آورد.

 

Bitcoin

آرمان زارع
نویسنده: آرمان زارع
علاقمند به حوزه پرداخت آنلاین هستم، هر روز اتفاقات زیادی در این حوزه رخ می دهد و در اینجا برخی از این موارد را پوشش خواهم داد.