بلاک‌چین

تکنولوژی بلاک‌چین ( Blockchain ) یک پایگاه داده غیر متمرکز است. در واقع یک دفتر ثبت اطلاعات عمومی است که در آن مشخص می شود هر فرد چه تراکنش‌های مالی انجام داده است و چه مقدار دارایی دارد. داده‌ها در بلاک‌چین ( Blockchain ) بر روی یک سرور مرکزی نگه داری نمی شوند، به همین دلیل کارشناسان این تکنولوژی را بر پایه داده‌های غیر متمرکز و گسترده می‌دانند. امنیت سیستم‌های بلاک‌چین ( Blockchain ) توسط کد‌های کامپیوتری تامین می‌شوند.

طی خبر‌های جدید قرار است بانک اسلامی امارات ( Emirates Islamic )، از سیستم بلاک‌چین ( Blockchain ) در حساب‌های کاربران خود استفاده کنند، از این قرار است که دسته چک‌های جدید این بانک دارای ترکیبی از کد‌های QR هستند که بر طبق الگوریتم‌های سیستم بلاک‌چین ( Blockchain ) حساب‌های فرد قرار داده شده‌اند. این تکنولوژی به مشتریان بانک اسلامی امارات ( Emirates Islamic ) این امکان را می‌دهد که با استفادده از این QR کد‌ها بتوانند بر حسب دارایی و اعتبار حساب خود از دسته چک خود استفاده کنند.
اسم این سیستم جدید بانک اسلامی امارات ( Emirates Islamic )، چک‌چین ( Cheque Chain ) که قرار است از ماه آینده بر اساس این سیستم QR کد‌هایی به صورت رندوم بر روی هر برگه از چک‌های صاحبان حساب‌های این بانک هک شود. این سیستم مانند سیستم بلاک‌چین ( Blockchain ) قرار است این امکان را به صاحبان حساب‌ها بدهد که حتی دارایی‌های غیر پولی خود را با استفاده از برگه‌های چک بفروشند. امنیت سیستم چک‌چین ( Cheque Chain ) هم مانند بلاک‌چین ( Blockchain ) قرار است توسط 2 سری از کد‌های کامپیوتری تامین شود. که صاحبان حساب‌ها به یکی از این کد‌ها دسترسی دارند.
همچنین چک‌چین ( Cheque Chain ) از بیت کوین ( Bitcoin ) نیز پشتیبانی می‌کند و افراد می‌توانند با وارد کردن مقدار بیت کوین ( Bitcoin ) خود در اطلاعات حساب‌های بانک اسلامی امارات ( Emirates Islamic )، با استفاده از یک برگه چک توسط بیت کوین ( Bitcoin ) خرید کنند.

cdc54e905bd5219049c843c4ce1c1735

آرمان زارع
نویسنده: آرمان زارع
علاقمند به حوزه پرداخت آنلاین هستم، هر روز اتفاقات زیادی در این حوزه رخ می دهد و در اینجا برخی از این موارد را پوشش خواهم داد.